Co pić w czasie upałów?

Przepisy

W lecie, a szczególnie w czasie upałów należy pić przynajmniej 3-4 litry płynów. Warto tego pilnować ponieważ bardzo łatwo się odwodnić. Poleca się pić szczególnie wodę niegazowaną. Ale każdy po nią lubi sięgać i ją pić w dużych ilościach. Zatem jakie napoje warto spożywać latem?

Koktajle ze świeżych owoców i warzyw

Koktajle, czy sorbet do picia nie tylko zgaszą pragnienie, ale mogą być również traktowane jako pełnowartościowy posiłek. Mrożone napoje, sorbety do picia, czy różnego rodzaju smoothie owocowe możemy przygotować sobie zarówno na pierwsze śniadanie, jak i na posiłek do pracy lub szkoły. Również sprawdzi się na kolację i podwieczorek. Dzięki koktajlom dostarczamy do organizmu dużą dawkę witamin i minerałów. Sorbet do picia możemy także wstawić na kilka godzin do zamrażarki i powstaną z tego pyszne lody. Lody sorbetowe są dużo zdrowsze, niż te tradycyjne kupowane w sklepie. Do wykonania takiego domowego sorbetu najlepiej użyć sezonowych owoców, np. malin lub truskawek. Domowe sorbety możemy dodatkowo dosłodzić cukrem lub miodem. Wykonanie nie wymaga dużego nakładu sił, a smakuje świetnie.

Dobrą alternatywą dla sorbetu do picia są też mrożone napoje. Mogą to być zarówno napoje owocowe jak i owocowo-warzywne. Bardzo dużą popularnością cieszą się lemoniady z arbuza. Arbuz dodatkowo składa się z dużej ilości wody, więc schładza organizm i gasi pragnienie. Zamiast zwykłej kawy i herbaty warto postawić na ich mrożoną wersję. „Ice tea”, czyli mrożoną herbatę również możemy przygotować w warunkach domowych. Torebkę herbaty należy zalać małą ilością gotującej się wody i odstawić na kilka minut, aż się zaparzy. Następnie należy dolać zimnej wody i dodać kostki lodu i ewentualnie owoce. Tym sposobem mamy orzeźwiający mrożony napój.

Granity napoje – co to jest?

„Granity napoje”, czy po prostu granita to mrożony, włoski deser, który również będzie idealną opcją na wysokie temperatury. Jest to deser na bazie kawy lub owoców. Deser ten wyróżnia się ziarnistą strukturą lodu. W restauracjach taki napój jest przygotowywany w specjalnych urządzeniach, tzw. granitorach.

W lecie powinniśmy pić nie tylko wodę. Również w naszym menu nie może zabraknąć koktajlów owocowych i warzywnych. Dostarczają one organizmowi energii, witamin i gaszą pragnienie. Wiele deserów, np. sorbet, czy mrożony napój jesteśmy w stanie przyrządzić samodzielnie w domowych warunkach.