Skąd pochodzi i czym się charakteryzuje piwo bezalkoholowe?

Przepisy

Piwo bezalkoholowe to rodzaj piwa z niską zawartością alkoholu, które staje się obecnie coraz bardziej popularne na rynku. By mówić o piwie bezalkoholowym zawartość alkoholu nie może być większa niż 0,5% całkowitej jego objętości.

Warzenie piwa bezalkoholowego

Piwo warzy się w tradycyjny sposób, podobnie jak inne rodzaje tego trunku. W pewnym momencie fermentacja jest przerywana, co nie prowadzi do wytworzenia alkoholu. Dzięki temu w piwie zostają, jednak zachowane inne, ważne składniki i odpowiedni smak.

Czym charakteryzuje się piwo bezalkoholowe?

Piwo bez zawartości alkoholu posiada woń i smak tradycyjnego piwa. Stanowi alternatywą dla osób, które z różnego powodu nie mogą spożywać alkoholu, tj. dla kierowców, sportowców, kobiet w ciąży i karmiących a także osób, które z uwagi na zalecenia związane z dieta nie mogą pić alkoholu.

Wiąże się to z faktem, że piwo bez zawartości alkoholu lub z jego niską zawartością – maksymalnie do 0,5% posiada znacznie mniej kalorii. Ma to znaczenie w diecie wielu osób, które z uwagi np. na proces odchudzania lub różnego rodzaju schorzenia muszą unikać kalorycznych produktów, do jakich zalicza się również tradycyjne piwa. Co ciekawe, na rynku dostępne są obecnie piwa uważane za izotoniczne, zawierające takie składniki jak: polifenole, mikroelementy i witaminy z grupy B.

Inne cechy piwa bezalkoholowego

Piwo bez dodatku alkoholu posiada smak i woń jak tradycyjne piwo. Wiele osób uważna, że jest inaczej, dlatego nie decydują się na spróbowanie tego typu trunku. Tymczasem piwo bezalkoholowe warzy się podobnie jak tradycyjne, z tą różnicą, że na pewnym etapie proces ten zostaje przerwany, by nie doszło do wysokiego stężenia alkoholu. Dlatego piwo bez zawartości alkoholu posiada woń, smak, gorycz, a nawet lekko słodką nutę, jaka cechuje inne, tego typu trunki. Na rynku można obecnie znaleźć wiele rodzajów piw bez dodatku alkoholu, które są mniej lub bardziej słodkie, ale samą wonią nie ustępują produktom w składzie których znajdziemy alkohol. Często sięgają po nie np. sportowcy, ponieważ uważa się, że dostarczają do organizmu cenne mikro- i makroelementy dodające energii i wspomagające proces regeneracji po wysiłku fizycznym i umysłowym.