Wszystko o diecie bez węglowodanów

Zdrowa żywność

Szczupła sylwetka to marzenie niejednej kobiety. Bez względu na wiek, czy kolor skóry, każda z nas chce wyglądać jak najlepiej. Jednak nikt nie chce głodzić się i spędzać w kuchni długich godzin na gotowaniu specjalnych dań. Dieta bez węglowodanów wydaje się idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto w krótkim czasie chce stracić parę kilo.

Zasady diety bez węglowodanów

Dieta niskowęglowodanowa polega na ścisłym przestrzeganiu kilku zasad. Jest to spożywanie głównie białka i zdrowych tłuszczy, z całkowitym pominięciem produktów pochodzenia zbożowego. Zaleca się jedzenie tłustych ryb i nabiału, jajek, orzechów, pestek ze słonecznika i dyni, owoców awokado, truskawek, borówek, jagód i malin, mięsa i dobrego oleju, a najlepiej oliwy z oliwek. Płatki i wiórki kokosowe są również zalecane, a z warzyw pomidory, ogórki, sałatę, brokuły, szpinak i szparagi.Nie powinno się jeść niczego, co zawiera skrobię, czyli ziemniaków i roślin strączkowych. Wszelkiego rodzaju przekąski, słone czy słodkie, napoje, alkohol, fast foody, chipsy, lody są zabronione. Podobnie jak margaryna lub masło, ograniczyć należy do minimum lub wyeliminować kasze, ryże i pieczywo.

Dieta bez węglowodanów– różne rodzaje

Wyróżnia się kilka odmian tej diety, gdzie kryterium wyznacza liczba węgli w posiłku. Dieta umiarkowana jest najłagodniejsza, dieta niskowęglowodanowa, dieta ketogeniczna, która jest najbardziej restrykcyjna. Keto dieta doprowadza organizm do takiego stanu, że pobiera on energię bezpośrednio z tkanki tłuszczowej, z powodu braku węglowodanów.w trakcie stosowania którejkolwiek z tych diet trzeba pamiętać o nawadnianiu się, a jedyne na co, oprócz wody, można sobie pozwolić to kawa ze śmietanką.

Jak działa dieta bez węglowodanów?

Dzięki stosowaniu diety niskowęglowodanowej w krótkim czasie można zgubić sporo kilogramów. trzeba jednak pamiętać, że na początku diety organizm pozbywa się wody, a wraz z nią witamin, minerałów i pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. dlatego dobrze jest dołączyć suplementację.