Wędzarnia ogrodowa – z jakiego materiału powinna być wykonana?

Wyposażenie kuchni

Zdrowa domowa kuchnia cieszy się coraz większą popularnością, a wiele osób wraca do dawnych receptur, przygotowując własne posiłki i produkty, które pozbawione są szkodliwych substancji, a do tego obłędnie smakują. W związku z tym wzrosła mocno popularność wędzarni ogrodowych, jednak wiele osób nie do końca wie, z jakiego materiału najlepiej powinny być wykonane.

Wędzarnie drewniane

Jednym z materiałów chętnie używanych do wytwarzania elementu wyposażenia, jakim jest wędzarnia ogrodowa, jest drewno. Drewniane wędzarnie dość różnią się od tych wykonanych z cegły lub kamienia, gdyż najczęściej posiadają one oddzielne palenisko, które jest źródłem dymu odprowadzanego do komory wędzarniczej. Palenisko może też znajdować się bezpośrednio pod taką wędzarnią, jednak musi być ono oczywiście wymurowane.

Wędzarnia ogrodowa z drewna jest łatwa do zbudowania, a jej koszt jest niewielki. Ma jednak dwie wady. Pierwszą jest podatność na działanie wilgoci, a drugą jest struktura drewna, w które wnikają zanieczyszczenia, w tym tłuszcz i inne substancje pochodzące z procesu wędzenia. W drewnie na całej jego objętości mnożą się bakterie i grzyby, a z czasem zacznie ono wydzielać nieprzyjemną woń.

Wędzarnie z cegły

Bardzo popularne są wędzarnie ogrodowe z cegły, które jednak stawia się przede wszystkim w przypadku posiadania większych powierzchni użytkowych. Ich wielką zaletą jest ich estetyczny wygląd i to, że są niezwykle stylowe, a potencjał ich upiększenia jest znaczny.

Wyróżnia je między innymi trwałość, a także dość łatwo jest o nie dbać, jeżeli cegła jest dobrej jakości. Ich wadą jest jednak dość skomplikowana budowa i nie postawi się ich samodzielnie, przez co trzeba zlecić ich budowę wyspecjalizowanej formie lub przynajmniej zamówić dokładny projekt, który następnie zrealizuje się samodzielnie.

Wędzarnie kamienne

Wędzarnia ogrodowa z kamienia to dla wielu osób najlepsze rozwiązanie, gdyż charakteryzuje się ona najwyższą trwałością, a do tego niewiele trzeba wysiłku, by utrzymać ją w dobrym stanie. Dzięki zastosowaniu rozmaitych rodzajów kamienia, który może mieć różne faktury, rozmiary i kolory, można uzyskać niesamowity efekt, dzięki czemu wędzarnia zapewni ucztę nie tylko podniebieniom, ale i oczom.

Bez względu na wybrany materiał, samo postawienie wędzarni w ogrodzie jest pomysłem doskonałym, który pozwoli cieszyć się domowymi wyrobami.

Wędzarnie ogrodowe dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.