Palety plastikowe w przemyśle spożywczym

Wyposażenie kuchni

Przemysł spożywczy to sektor gospodarki, który ma swoje bardzo konkretne potrzeby. Potrzeby te odróżniają go od innych dziedzin produkcji i sprawiają, że konieczne jest stosowanie pewnych konkretnych rozwiązań. Jednym z nich, które zostało zaadaptowane jakiś czas temu są palety plastikowe. Jaką rolę pełnią tego rodzaju palety w przemyśle spożywczym i dlaczego się je stosuje?

Potrzeby przemysłu spożywczego związane z transportem i przechowywaniem

Transport i przechowywanie produktów spożywczych to kluczowe zadania, do których wykorzystywane są palety plastikowe. Jak doskonale wiadomo produkty tego rodzaju zawsze i bezwzględnie muszą być przechowywane w ściśle określonych warunkach – pod względem temperatury, ekspozycji na światło i inne czynniki, czy zachowanego poziomu higieny. Takie warunki muszą być spełnione nie tylko w przypadku przechowywania, ale i transportu, dlatego właśnie transport produktów spożywczych to zadanie, którym zajmują się często wyspecjalizowane firmy. Jednym z narzędzi, które okazały się być niezwykle pomocne i w znacznej mierze zmieniły rynek produktów spożywczych są właśnie plastikowe palety.

Dlaczego palety plastikowe?

Palety tego rodzaju charakteryzują się zasadniczą cechą, której nie mają palety drewniane. Te drugie wykonane są z materiału porowatego, w którym mogą rozwijać się różnego rodzaju szkodliwe mikroorganizmy, jak bakterie i grzyby. Dzieje się tak tym bardziej, że palety często przechowywane są na zewnątrz, gdzie podlegają warunkom atmosferycznym, między innemu wysokiemu poziomowi wilgotności, co sprawia, że podatne są na zagrożenia jeszcze bardziej.

Użycie palet niehigienicznych w znacznym stopniu utrudnia przechowywania i transport produktów spożywczych i zmniejsza ich trwałość. Zachowanie odpowiedniego poziomu higieny istotne jest nie tylko ze względów finansowych, ale również za sprawą obowiązujących przepisów prawa. Stosowanie palet wykonanych z materiałów syntetycznych w znacznym stopniu eliminuje ten problem.

Inne zalety tego rodzaju palet

Każdy producent palet plastikowych bez zastanowienia wskazuje również na inne, ważne zalety palet z tworzyw sztucznych. Przede wszystkim są one bardzo lekkie, a przy tym wytrzymałe. Niska waga sprawia, że są one łatwiejsze w transporcie, a koszt – zarówno transportu, jak i składowania – spada. Dzięki wytrzymałości palet tego rodzaju koszt ich wykorzystywania jest niższy (nawet licząc wyższą cenę zakupu) niż w przypadku palet starego typu. Jak się wydaje palety plastikowe będą w następnych latach wykorzystywane coraz szerzej we wszystkich dziedzinach produkcji.