Naczynia żeliwne – praktyczne i wytrzymałe

Wyposażenie kuchni

Urządzając kuchnię i chcąc uczynić ją maksymalnie funkcjonalną, trzeba zadbać także o drobne wyposażenie, takie jak praktyczne naczynia do gotowania. W tej roli świetnie sprawdzą się garnki żeliwne, które właściwie pielęgnowane, z powodzeniem posłużą przez wiele lat, pozwalając na przygotowanie wyśmienitej jakości potraw.

Jakie są największe plusy naczyń z żeliwa?

Naczynia żeliwne jeszcze niedawno były wspomnieniem z rodzinnego domu albo czymś, co kojarzyło się z babciną kuchnią. Dziś znowu wracają do kuchni – nie tylko dlatego, że są bardzo eleganckie i świetnie pasują do stylu retro, ale przede wszystkim z powodu ich niezwykłej trwałości i funkcjonalności.Żeliwo to wyjątkowo solidny, trwały materiał. Świetnie rozprowadza i utrzymuje ciepło, dzięki czemu gotowanie w garnkach żeliwnych jest bardzo szybkie. Naczynia z żeliwa długo trzymają ciepło, więc obiad zachowuje świeżość i nie wymaga podgrzewania, pozostawiony na trochę na piecu. Ogromny plus to możliwość gotowania bez tłuszczu, a także dodatek żelaza w każdym posiłku – to przenika z garnka do potrawy, czyniąc ją znacznie zdrowszą.

Naczynia żeliwne – jak można ich używać

Wielką zaletą naczyń z żeliwa jest również ich uniwersalność. Z tego materiału produkowane są garnki, patelnie,formy do zapiekania, pokrywki. Z powodzeniem można więc wyposażyć całą kuchnię naczyniami żeliwnymi.Tych można używać właściwie w każdym rodzaju kuchni. Nadają się na kuchnię gazową, ale i na płytę indukcyjną, można je również wkładać do piekarnika, by przygotować smaczne zapiekanki czy ulubione ciasta. Ta właściwość pozwala oszczędzić sporo miejsca w kuchennych szafkach – uniwersalne naczynia sprawiają, że nie trzeba kupować kilku różnych o różnym przeznaczeniu.

Gdzie kupić garnki żeliwne i jak dobrze o nie dbać?

Garnki żeliwne stopniowo zyskują na popularności i w swoją ofertę włącza je coraz więcej sklepów. Najłatwiej jednak kupić je w dobrze wyposażonych sklepach z akcesoriami do kuchni – czy to w tych działających stacjonarnie, czy oferujących sprzedaż online. Chcąc by garnki posłużyły długi czas, warto postawić na produkty renomowanej firmy, ale też dbać o ich właściwe użytkowanie – klucz do sukcesu to mycie wodą bez silnych detergentów oraz regularne natłuszczanie.

Naczynia żeliwne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.