waga gastronomiczna

Jak wybrać wagę gastronomiczną do sklepu czy restauracji?

Wyposażenie kuchni

Waga jest urządzeniem, które stosuje się w domu, ale także w sklepach czy restauracjach. Wagi gastronomiczne różnią się od tych domowych, a dodatkowo muszą mieć certyfikat, który dopuszcza taki model do użytkowania. Czym się sugerować, wybierając wagę gastronomiczną?

Waga gastronomiczna

W restauracjach, pizzeriach czy barach nie można obejść się bez wagi. Kucharz musi mieć urządzenie, które pomoże mu precyzyjnie odmierzyć składniki, aby powstały pyszne dania. Również w sklepach spożywczych używa się na co dzień wagi.

Producenci tego typu urządzeń oferują szeroką gamę wag, które różnią się od siebie funkcjami, wyglądem czy wielkością. Dzięki tak dużej różnorodności można wybrać wagę, która będzie idealnie pasować do lokalu i znacznie usprawni pracę.

Jakie parametry wagi gastronomicznej należy wziąć pod uwagę podczas zakupu?

Waga gastronomiczna przede wszystkim musi mieć odpowiedni zakres ważenia. W jednym przypadku niezbędna jest waga odmierzająca gramy, a w innym kilogramy, czyli należy uwzględnić zakres wagowy. Drugim ważnym parametrem jest dokładność i precyzja. Precyzyjny czujnik wagi pozwala na zważenie przedmiotów z dokładnością do jednego grama.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest przeznaczenie urządzenia. Można wybrać wagę do cukierni, która pozwoli odmierzyć precyzyjnie kawę czy przyprawy, a także dużą wagę spożywczą do ważenia mięsa. Dostępne są wagi z wyświetlaczem, ale można znaleźć także takie bez ekranu, a waga odczytywana jest z tarczy. Dobrze jest także wziąć pod uwagę wodoodporność urządzenia.

Legalizacja wagi używanej w gastronomii

Każda waga używana w sklepie czy lokalu gastronomicznym musi mieć legalizację. Jest ona wydawana przez Główny Urząd Miar. Waga jest sprawdzana pod względem precyzyjności i jeśli wszystko działa dobrze, to takie urządzenie może być używane przez kolejne trzy lata.

Po upłynięciu czasu legalizacji należy ponownie zgłosić się do urzędu w celu sprawdzenia wagi. Kolejna legalizacja jest przyznawana na okres 25 miesięcy.

Wagi gastronomiczne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl