Granita – rozwiązanie na upalne lato

Przepisy

Podczas fali letnich upałów marzymy o schowaniu się w cieniu i czymś, co pomoże nam ochłodzić organizm i doznać przyjemnego orzeźwienia. Szukamy więc takich miejsc, jak lodziarnie czy restauracje, w których poczujemy odrobinę chłodu, mogąc delektować się zimnymi lodami, sorbetem do picia, napojami z kostkami lodu czy spróbować takiego deseru, jak granity napoje.

Czym jest granita i jak różni się od innych lodowych deserów?

Granita jest sycylijskim przysmakiem, przygotowywanym ze świeżych owoców lub świeżo wyciśniętego soku z owoców, połączonych z wodą i cukrem. Każda część Sycylii słynie z różnych smaków granity, posiadających też różną gęstość i zawartość cukru. W związku z tym możemy również spotkać prócz smaków owocowych granity czekoladowe, kawowe, migdałowe, morwowe czy jaśminowe. Zazwyczaj podawana jest w towarzystwie słodkiej bułeczki – briosi.

Pomimo że granita często mylona jest z takim deserem, jak sorbet do picia, to istnieją między nimi zasadnicze różnice. Granita posiada rozdrobnioną i ziarnistą strukturę, w przeciwieństwie do gładkiego i zmrożonego sorbetu. Ponadto, granita powstaje w wyniku zamarzania wody i nie zawiera powietrza. Do sorbetu wtłaczane jest powietrze, co nadaje mu puszystą konsystencję. Od klasycznych lodów różni się tym, że jest mniej kaloryczna.

Jak powstaje granita i jak zrobić ją samemu?

Sycylijski przysmak obecnie dostępny jest w wielu innych krajach. Dzięki prostej i mało czasochłonnej metodzie wykorzystującej sprzęt, jakim jest granita maszyna, zwana granitorem, granita dostępna jest w wielu lodziarniach, klubach czy restauracjach. Wiele różnych wariacji smakowych uzyskuje się poprzez zmieszanie różnych syropów czy soków owocowych z wodą, schłodzonych następnie w granitorze.

Jeśli natomiast chcemy poczuć Sycylię we własnym domu, możemy przygotować granitę samemu. Wystarczy zagotować wodę z cukrem, a następnie do wystudzonego syropu dodać soku owocowego. Tak przygotowaną masę umieszczamy w zamrażarce, mieszając ją co trzydzieści minut, by uzyskać charakterystyczną ziarnistą konsystencję granity. Następnie wystarczy zeskrobać granitę do szklanki i nie pozostaje nic innego, jak tylko cieszyć się lekkim orzeźwieniem w gorący dzień.