Koncentrat z buraków – najważniejsze fakty

Przepisy

Koncentrat z buraków to obowiązkowe must have w spiżarni każdego domu. co w zasadzie możemy zrobić z takim koncentratem z buraków? Czy można go wykonać samodzielnie? Jakie ma on zalety? O tym wszystkim powiemy poniżej…

Jak zrobić samodzielnie koncentrat z buraków?

Przede wszystkim warto wiedzieć, jak samodzielnie wykonać taki koncentrat buraczany. w końcu jest to nieporównywalnie zdrowsze i tańsze rozwiązanie niż kupowanie gotowego produktu. Jak zatem należy się do tego wziąć? Generalnie nie jest to zbyt skomplikowane.

Otóż bierzemy buraki, myjemy je i obieramy oraz kroimy na cienkie plastry. Następnie zalewamy wodą tak, aby wszystkie buraki znalazły się pod wodą. Dodajemy troszkę soli i gotujemy przez 15 minut. Pod koniec tego gotowania dodajemy jeszcze szczyptę kwasu cytrynowego i całość mieszamy. Kiedy buraki sobie stygną, przygotowujemy wyparzone wcześniej słoiczki. do każdego z nich wrzucamy nieco ziela angielskiego, listka laurowego – wszystko wedle własnego uznania. Później wkładamy do słoiczków buraki mniej więcej do połowy, zalewamy resztę sokiem, a słoiczek zamykamy i odwracamy do góry dnem. Później przechowujemy w chłodnym miejscu.

Jakie zalety ma sok z buraka?

Jakie w zasadzie zalety ma taki sok z buraków? Generalnie naprawdę bardzo wiele! Przede wszystkim zawiera on bardzo dużo witamin i minerałów oraz wolnych rodników. To wszystko sprawia, że zostają zahamowane procesy starzenia się.

To jeszcze jednak nie wszystko. Sok z buraka bowiem także posiada pewne właściwości bakterio i grzybobójcze. W związku z tym naprawdę świetnie się sprawdza w sezonie zimowym, zapobiegając różnego rodzaju infekcjom. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że sok z buraka zwiększa wydajność organizmu oraz dobrze działa przy odchudzaniu.

Co można przygotować z koncentratu z buraków?

No dobrze – ale raz jest mowa o soku z buraków, potem o koncentracie…. Generalnie jest to ta sama rzecz. Koncentrat bowiem składa się właśnie z soku z buraków oraz buraczków. Co zatem można zrobić z takim koncentratem?

Zasadniczo przede wszystkim można obie części koncentratu przerobić na zupę- barszcz. Będzie na pewno pyszny! Dalej można także sok po prostu wypić, a z buraczków zrobić pyszną sałatkę, wykorzystać je do obiadu itp. Zasadniczo – pomysłów w tym zakresie jest naprawdę bardzo wiele i w internecie znajduje się wiele przepisów na to, co można zrobić z koncentratu z buraków.

Podsumowując- wykonuje się go naprawdę prosto, jest bardzo zdrowy i zdecydowanie warty wykonabia samodzielnie w domu!