Susz warzywny – samodzielny czy gotowy?

Zdrowa żywność

Każdy, kto kocha zupy wie, że ich podstawowym składnikiem są warzywa. Oczywistym jest, że te świeże i sezonowe mają najwięcej walorów smakowych oraz wartości odżywczych, które są zdrowe. Kiedy jednak nie ma możliwości na gotowanie zupy z świeżych produktów, alternatywą okazuje się susz warzywny, w którym zamknięte są smak i aromat nadające posiłkom docenianych walorów.

Czasem samemu można stworzyć sklepowy odpowiednik

Domowy susz warzywny to zdrowy zamiennik dla propozycji dostępnych w sklepach. Jego przygotowanie nie wymaga długich godzin pracy, a jedynie czasu, jaki trzeba poświęcić na całkowite wysuszenie się warzyw. Susz warzywny można doprawić według własnych preferencji smakowych, tworząc oryginalną kompozycję.

Susz warzywny zgodny z gustem

Susz warzywny, przygotowywany samodzielnie może być kompozycją ulubionych smaków warzyw. Dlatego właśnie jest to dobra zabawa, połączona z ze zdrowiem, wynikającym z nieprzetworzonych mechanicznie, sklepowych towarów.

Jak samodzielnie zrobić susz warzywny?

Podstawowymi składnikami domowego suszu mogą być marchewki, pietruszki, pasternak, seler, cebula, czosnek, a Ci, którzy gustują w ostrzejszych smakach, mogą dodać także chili. Wszystkie warzywa należy pokroić w cieniutkie paseczki, wyłożyć na blachach, wyłożonych papierem i piec w temperaturze 80 stopni do całkowitego wysuszenia składników. Po ostygnięciu mieszanki, należy ją rozdrobnić i doprawić ulubionymi przyprawami, a następnie przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Sklepowy susz warzywny

Dla tych, jednak, którzy nie lubią bądź nie mają czasu na samodzielne „kucharzenie”, oferta sklepów proponuje gotowe mieszanki, które są bardzo wydajne i warto je mieć w zasobach domowej spiżarni. Dlaczego? Ponieważ każdorazowo, kiedy gotuje się zupę i brakuje podstawowych, warzywnych składników, można sięgnąć po susz warzywny, który gwarantuje bogactwo smaku i aromatu. Chcąc kupić gotową mieszankę suszonych warzyw, należy jedynie zwracać uwagę na małą zawartość soli i innych substancji konserwujących, a jak największą ilość samych warzyw. Ma się wówczas pewność tego, że gotowanie zupy będzie wzbogacone nie tylko walorami smakowymi, ale także zdrowiem, wynikającym z nieprzetworzonych składników.