Naturalne przetwory owocowe – sposób na zamknięcie lata w słoiku

Zdrowa żywność

Przetworzone owoce są często bazą do zdrowych deserów, ciast i lodów. Gęsta konfitura będzie także dodatkiem do bardziej wykwintnych dań. Domowe przetwory to sposób na zamknięcie sezonowych owoców w słoiku, po który w razie potrzeby można sięgnąć w każdej chwili.

Najlepsze owoce do przetworów

Naturalne przetwory owocowe składają się najczęściej z porcji owoców i dodatku cukru, który ma za zadanie przedłużenie ich trwałości. Nie należy dodawać zbędnych aromatów i wzmacniaczy smaku, gdyż wiele z nich posiada niezbyt czysty skład. Aby dżemy miały odpowiednią konsystencję dobrym wyborem może być cukier żelujący, który pozwoli uzyskać efekt frużeliny. Najczęściej do przetworów wykorzystywane są truskawki, jagody, maliny, owoce aronii, czarna i czerwona porzeczka, wiśnie, jabłka, borówki oraz śliwki.

Sposoby pasteryzacji

Odpowiednia pasteryzacja ma ogromne znaczenie. Sposób jest kilka, choć najpopularniejsze z nich to zagotowanie słoików w garnku z odrobiną wody na dnie bądź wstawienie przetworów do dobrze nagrzanego piekarnika.

Starą metodą, która ma wielu zwolenników jest postawienie gorących słoików do góry nogami. Są one odpowiednio zabezpieczone gdy wieczko jest wklęsłe i nie wydaje charakterystycznego dźwięku. Słoiki powinny być dokładnie wyparzone i osuszone, dlatego warto poddać je myciu w zmywarce.

Przepisy na naturalne przetwory owocowe


Liczne przepisy na przetwory z owoców można znaleźć na forach i portalach internetowych. Dobrym rozwiązaniem może okazać się połączenie kilku gatunków owoców, bądź naturalne wzmocnienie smaku poprzez dodanie odpowiednich przypraw takich jak cynamon, goździki, kurkuma czy rozmaryn.

Ogromne znaczenie ma również sposób przygotowania owoców przed przystąpieniem do pasteryzacji. Powinny być dokładnie umyte i osuszone, gdyż nadmiar wody może mieć negatywny wpływ na trwałość. Doskonale, gdy owoce są pozbawione nawozów i oprysków, gdyż będą bezpieczne także dla najmłodszych. Owoce powinny być także pozbawione szypułek i ewentualnych nasion oraz skór.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Vitapol