Sandomierz miasto na siedmiu wzgórzach

Restauracje

Sandomierz to bardzo popularne miasto w Polsce. Niewiele osób wie, że określa się go również mianem „Małego Rzymu”. Nazwa ta wzięła się od tego, że miasto leży na siedmiu wzgórzach. Sandomierz znajduje się na Nizinie Nadwiślańskiej i rozciąga od Wyżyny Sandomierskiej po Równinę Tarnobrzeską.

Nazwa miasta skąd pochodzi?

Chociaż teorii powstania nazwy miasta jest kilka to, istnieje także ta najbardziej prawdopodobna. Mówi się, że Sandomierz to określenie pochodzące od staropolskiego imienia Sędomir. Był on założycielem miasta, a więc taka nazwa jest jak najbardziej realna.

Oprócz powyższej hipotezy dosyć popularna jest też, ta związana z położeniem miasta, kiedy to już w przeszłości do Wisły wpadała rzeka San. Obecnie wpada ona w odległości około 9 km, jednak kiedyś było to tylko 3 kilometry.

Jeśli już poznamy wszelkie ciekawostki, powinniśmy zasięgnąć też informacji na temat tego, gdzie znajduje, się dobra restauracja w Sandomierzu. Świetne jedzenie wpłynie na lepsze samopoczucie każdej osoby będącej w lokalu gastronomicznym.

Trasy rowerowe dla aktywnych

Ważną informacją zwłaszcza dla rowerzystów jest to, że Sandomierz to miasto przystosowane także dla osób lubiących jazdę na rowerze. Osoby lubiące taką aktywność fizyczną mogą bez żadnych obaw zabrać ze sobą ulubiony rower. Co więcej, na wycieczkę rowerową można się wybrać też całą rodziną.

Wokół miasta znajduje się specjalny szlak, umożliwiający jazdę na dwóch kółkach. Dodatkowo trasa ta wiedzie przez malownicze miejsca co, zachwyca każdego turystę.

Niebieski szlak rowerowy, bo tak właśnie nazywa się ta trasa, ma około 25 kilometrów i otacza całe miasto, tworząc pętlę. Droga jest w bardzo dobrym stanie, co pozwala na zabranie ze sobą specjalnej przyczepki, aby przewieźć dziecko. Oczywiście po skończonej przejażdżce koniecznie trzeba udać się z powrotem do miasta, ponieważ w porze obiadowej restauracja w Sandomierzu zaprasza do siebie każdego głodnego i zmęczonego turystę.

Miejsce, gdzie dojedziemy, także pociągiem

Sandomierz to miasto, do którego dotrzemy, także dzięki autobusom i pociągom. A więc jeśli nie posiadamy własnego samochodu lub nieoczekiwanie uległ on awarii to, możemy dojechać innym środkiem transportu.

Połączenia kolejowe i autobusowe można zazwyczaj tak dobrać, aby w jak największym stopniu nam pasowały. Dzięki temu podróżować mogą studenci, seniorzy itp.

Często można stwierdzić też, że kupno biletu będzie tańsze niż podróż samochodem. Tak więc należy rozważyć kilka kwestii przed ostatecznym podjęciem decyzji. W przypadku, gdy uda nam się zaoszczędzić na transporcie możemy przeznaczyć tę kwotę na dużo przyjemniejsze atrakcje.