Granity napoje

Przepisy

Orzeźwiająca granita jest idealnym sposobem na przetrwanie podczas upałów oraz ciepłych dni. Jest to jeden z rodzajów mrożonych napojów, który powstaje głównie na bazie soków owocowych.

Idea granity jako napoju

Granita jest uznawana za tradycyjny włoski napój, a nawet uważa się ją za pewnego rodzaju deser. Klasyczna granita przygotowywana jest z wody oraz z soku z cytryny z dodatkiem cukru. Składniki te są mieszane, a następnie zamrażane w zamrażalniku. Często granity napoje wykonywane są z różnego rodzaju owoców takich jak pomarańcze, cytryny, truskawki, maliny, banany, a nawet na bazie kawy lub mrożonego jogurtu. Smak tego napoju w dużej mierze zależy od gustu osoby spożywającej ten przysmak. Granita charakteryzuje się posiadaniem ziarnistej oraz rozdrobnionej struktury, która zawiera w sobie cząsteczki lodu.

Przygotowywanie granity

Granitę można przygotować zarówno w sposób samodzielny, jak i kupić. W przypadku przygotowywania granity owocowej należy zmiksować owoce z wodą oraz z odrobiną cukru, a następnie je schłodzić w zamrażalniku. Natomiast przygotowanie granity kawowej obejmuje sporządzenie mocnego roztworu kawy z cukrem oraz ze śmietanką. Mieszankę tą również należy schłodzić w zamrażalniku. Niezależnie od przygotowywanego wariantu napoju każdorazowo należy wstawiać go do zamrażalnika. Następnie należy systematycznie go mieszać, najlepiej co godzinę, aby nie uległ całkowitemu zamrożeniu. W przypadku niedopilnowania tego z granity może powstać masa zbitego lodu, która nie będzie nadawała się do picia. Granita występuje w formie małych cząsteczek lodu.

Podawanie granity

Napoje takie jak granita najlepiej jest podawać w pucharkach lub kieliszkach, w których będą one efektywnie wyglądały. Lodowy gres pod wpływem działania wysokiej temperatury będzie się powoli roztapiał tworząc lodowy napój. Napój pije się w momencie, gdy posiada on nierozpuszczone do końca lodowe drobinki. Wtedy jego smak jest najlepszy i posiada największą moc orzeźwiania. Pucharki lub kieliszki zawierające granitę można dodatkowo ozdobić plasterkami świeżych owoców lub listkami mięty. Z całą pewnością doda to im dodatkowego smaku oraz będzie wyglądało efektownie podczas różnego rodzaju urządzanych imprez czy też przyjęć.