Zasady planowania jadłospisu dla rocznego dziecka

Zdrowa żywność

Żywienie małego dziecka to szereg ważnych zasad, których należy skrupulatnie przestrzegać, ponieważ ich respektowanie rzutować będzie na przyszłość dziecka. Budowanie właściwych nawyków żywieniowych powinno być stawiane na pierwszym miejscu.

Najważniejsze zasady diety małego dziecka

Jadłospis dla rocznego dziecka musi być przede wszystkim dobrze zbilansowany. Białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne – wszystkie te elementy powinny występować w diecie malucha w odpowiednich proporcjach.

Często popełnianym przez rodziców błędem jest mała różnorodność posiłków. Dzieci, które ukończyły rok, mają już swoje ulubione smaki. Wiele z nich preferuje jadłospis wybiórczy – toleruje tylko kilka opcji menu. Choć kuszące jest gotowanie takich dań, które dziecko zje z pewnością, to absolutnie nie można zapominać o ciągłym proponowaniu innych posiłków. Dziecko może odrzucić warzywo 10 razy, ale za 11 zje je chętnie.

Proponowanie posiłków, które spotykają się z ciągłym odrzuceniem, nie jest łatwe. Mimo wszystko warto to robić, ponieważ w ten sposób kształtowane są prawidłowe nawyki żywieniowe. Oczywiście nie można też w dziecko wmuszać jedzenia. Takie zachowanie może skończyć się całkowitą niechęcią do pokarmów.

O produktach zakazanych słów kilka

Soczki, słodzone napoje i inne owocowe herbatki kuszą kolorowymi opakowaniami i wielkimi napisami „DLA DZIECI”. Niestety wcale dzieciom podawane być nie powinny. Większość z nich to napoje z dużą zawartością cukru, którego powinno unikać się jak ognia. O tym, że cukier nie jest zdrowy wie chyba każdy. W celu ugaszenia pragnienia najlepiej sprawdzi się zwykła woda. Najnowsze zalecenia mówią, by dziecko w wieku 1-3 lat wypijało maksymalnie 120 ml soku dziennie.

Sól to kolejny element diety, który jest zupełnie niepotrzebny. Do roku maluch w ogóle nie powinien otrzymywać posiłków dosalanych. Jadłospis dla rocznego dziecka może zawierać niewielkie ilości soli, choć zasada nadal jest ta sama – im jej mniej, tym lepiej. Aktualnie w sklepach jest dostępnych tak wiele ziół i przypraw, że każdy posiłek można świetnie doprawić bez użycia soli.

Dzieciom nie powinno oferować się wysokoprzetworzonej żywności. Jakość żywności jest niesamowicie ważna. Posiłki muszą być przygotowywane na bazie wysokogatunkowych produktów. Najlepiej wybierać owoce i warzywa ze sprawdzonego sklepu ekologicznego. Mięso i ryby również powinno się kupować w sklepach o dobrej renomie. Dobra jakość żywności to dużo wartościowych składników odżywczych przekazanych prosto do malutkiego brzuszka.