Dieta bez węglowodanów – na czym polega?

Zdrowa żywność

Każdy dietetyk ci powie, że radykalna głodówka czy nieprzemyślane redukowanie niektórych pokarmów doprowadzi w twoim organizmie co najwyżej do rewolucji, anemii i efektu jojo. Czym innym są jednak jadłospisy diety bez węglowodanów, zwanej też niskowęglowodanową lub ketogeniczną.

Dieta bez węglowodanów – z czym to się je?

Choć węglowodanów z naszej diety nie da się wykluczyć całkowicie, ponieważ dostarczają niezbędnej energii, często używamy produktów zawierających duże ilości cukrów jako zamiennika czegokolwiek do jedzenia. Przyznaj się, ile razy sięgnęłaś podczas pracy po batonik lub ciastko do kawy zamiast skosztować np. garść orzechów, pestek czy pysznych borówek? Na chwilę poczułaś sytość, ale po jakimś czasie okazało się, że nie wchodzisz w letnie sukienki.Pomocą będzie Dieta bez węglowodanów jadłospisy pełne zielonych warzyw, grillowanego mięsa, smacznych ryb, białych twarogów, jajek, orzechów, ziaren, a nawet kawy z olejem kokosowym. Po trzech tygodniach jej stosowania z pewnością zaczniesz wybierać zdrowe przekąski, a sukienki znów zaczną być luźne.

Dieta bez węglowodanów jadłospisy przykładowe

Wyobraźmy sobie przykładowy spis posiłków podczas jednego dnia na diecie bez węglowodanów. Dzień możesz zacząć od jajecznicy ze szczypiorkiem i pomidorami smażonej na maśle. Jeśli chcesz, dosyp do niej wybrane nasiona. Propozycja na drugie śniadanie to duszony schab z papryką, cebulą, czosnkiem i brokułami. Możesz polać go odrobiną oliwy. Na obiad wypróbuj sałatkę z grillowanym lub pieczonym kurczakiem, orzechami i miksem sałat. Składniki możesz połączyć jogurtem naturalnym (na diecie nie jemy jogurtów słodzonych!). Na podwieczorek wędzony łosoś lub makrela i kromka chleba ryżowego z hummusem. A na kolację wafle ryżowe z masłem orzechowym i szejk z odżywką białkową.Pamiętaj – na diecie rezygnujesz ze słodyczy, ziemniaków, warzyw strączkowych, mąki pszennej, makaronów, fast foodów (zresztą bez żalu), alkoholu (zwłaszcza wina). Zobaczysz jednak, że warto było szaleć tak.