Osoby otyłe szukają różnych sposobów na to, aby szybko i skutecznie schudnąć. Oczywiście wielu podpowie, że najlepszy jest intensywny, codzienny trening. Faktycznie, ćwiczenia mogą zdziałać cuda, ale tylko wówczas, jeżeli zostaną połączone z odpowiednim odżywianiem. Jakim? Zalecana jest np. dieta niskowęglowodanowa albo dieta bez węglowodanów.
Główne zasady i zalecenia
Decydując się na taką dość restrykcyjną dietę, trzeba trzymać się pewnych zasad. Wtedy będziemy mieć większą pewność, że nasz organizm nadal będzie poprawnie funkcjonować. Całkowita rezygnacja z cukrów prostych albo złożonych nie jest najlepszym pomysłem. Ważne jest bowiem, aby na początku przyjmować niewielkie porcje produktów, w których składzie są te związki organiczne. Pamiętajmy również o jednoczesnym uzupełnianiu niedoborów kalorycznych (poprzez jedzenie ryb, oliwy z oliwek itp.).
W internecie można znaleźć tabele informujące o wartościach odżywczych danych produktów. Dzięki nim zlicza się ilość węglowodanów w posiłkach. Czego więc należy unikać? Okazuje się, że m.in. zbóż, pieczywa, makaronów oraz kaszy. Poza tym zaleca się, aby zrezygnować chociażby z warzyw skrobiowych i części owoców, a zamiast nich spożywać ze smakiem chude mięso i nabiał.
Czy Dieta bez węglowodanów ma jakieś wady?
Dużą zaletą takiego odżywiania jest to, że łatwo można utracić masę ciała w krótkim czasie (nawet 10 kg miesięcznie!). Dzieje się tak, ponieważ podaż dostarczanej organizmowi energii spada poniżej pewnego poziomu (20 g węglowodanów w ciągu jednej dobę). Mimo to odczuwa się sytość, bo wątroba zaczyna produkować ciała ketonowe. Można więc powiedzieć, że to cudowna dieta dla osób z nadwagą. Niestety, ma ona także swoje minusy.
Po pierwsze jest uboga w witaminy i składniki mineralne (np. wapń i potas). Brakuje w niej także błonnika. Pojawiają się zaparcia, zmęczenie, bóle głowy, Dochodzi czasem do zaburzeń pracy układu nerwowego czy uszkodzenia wątroby, nerek, a nawet różnych chorób serca. Nie brzmi to zbyt dobrze, prawda? Czy zatem należy zrezygnować tej diety? Niekoniecznie.
Podsumowanie
Eliminacyjna dieta bez węglowodanów pomoże w pozbyciu się zbędnych kilogramów i nie zaszkodzi zdrowiu, jeśli będzie opracowana przez bardzo doświadczonego dietetyka. Jadłospis musi być ułożony racjonalnie. Nie można także przekroczyć ustalonego czasu spożywania produktów z małymi ilościami cukrów.
Pamiętajmy zatem, że pod kontrolą lekarską i przy prawidłowym zbilansowaniu, nie ma mowy o tym, aby doszło do poważnego zniszczenia organizmu. Gdyby takie przypadki się zdarzały, to przecież diety ketogeniczne oraz niskowęglowodanowe nie cieszyłyby się sporą popularnością wśród osób z nadwagą.