Wybrać skrzynie na owoce z plastiku czy drewna?

Wyposażenie kuchni

W czasach, gdy tyle mówi się o tonach plastiku, zaśmiecających morza i oceany oraz glebę, każdy świadomy ekologicznie producent pojemników myśli o dobru środowiska. Jeśli produkuje plastikowe pojemniki, to na pewno zadbał o to, by wytwarzane produkty nie stały się kolejnymi śmiercionośnymi odpadami.

Plastik zamiast drewna?

Drewniane pojemniki wydają się być bardziej ekologiczne, ze względu na łatwość utylizacji zużytych skrzyń i palet. Warto jednak pomyśleć, że takie pojemniki można użyć tylko raz. Oczywiście daje się drewnu drugie życie w postaci elementów meblowych itp., ale ze zużytych i zniszczonych drewnianych skrzyń nie powstaną nowe. Inaczej jest, gdy zdecydujemy się na plastikowe skrzynie na owoce. Wyprodukowane skrzynki plastikowe na owoce producent może sprzedać lub wynająć. Obie opcje sprzyjają ochronie środowiska. Skrzynki sadownicze można bowiem wynająć w sezonie a potem je zwrócić i nie składować w specjalnie przeznaczonych do tego pomieszczeniach, halach. Producentów owoców nie martwi już to, czy skrzynie na owoce (skrzynki sadownicze) zostaną odpowiednio oczyszczone lub poddane recyclingowi.

Kupić czy wynająć?

Obecnie skrzynki plastikowe na owoce producent zwykle sprzedaje. Zdarzają się jednak firmy, które wynajmują wyprodukowane plastikowe pojemniki. Jeśli zdecydujemy się na kupno, musimy mieć zaplecze, aby pojemniki czyścić i przygotowywać do ponownego użytku zgodnie z normami czystości. Można też szukać sposobów ich utylizacji. Nie każdy producent np. żywności, jest z takiej formy zadowolony. Wielu woli wynająć skrzynie. Firmy produkujące takie pojemniki mają bogatą ofertę wielkości i kształtów. Poza tym często oferują możliwość śledzenia transportu towarów i ubezpieczenia. Taka pewność i zaufanie na pewno zadowoli wielu producentów. Oprócz możliwości wyboru dowolnego pojemnika, jego wielkości i kształtu – wynajmującego nie zajmuje już sprawa przechowywania skrzyń i ich czyszczenia. To wynajmujący zadba o to, co dalej stanie się z pojemnikami. Nawet nieodwracalnie uszkodzone pojemniki można poddać recyclingowi. Plastik jest świetnym materiałem do kolejnego przetworzenia. Dla ekologów to genialne rozwiązanie, jeśli producenci stosują tak zwany obieg zamknięty- wyprodukowane rzeczy są ponownie przetwarzane bez tworzenia kolejnych ton plastikowych odpadów.