Grille oparte na kamieniach lawowych – czy warto?

Wyposażenie kuchni

W Polsce jest bardzo duża moda na grillowanie, dlatego też warto jak najszybciej postawić na ekonomiczne grille lawowe. Dzięki tym niesamowitym produktom bez żadnego większego problemu będzie można przygotować nie tylko kiełbaski, ale również pyszne steki i wiele innych dań grillowanych.

Dlaczego warto postawić na kamienie lawowe?

Kamienie lawowe charakteryzują się bardzo dużą odpornością na zadrapania i zarysowania. Wulkaniczne kamienie czyszczą się samodzielnie, ale można myć je również w zwykłej zmywarce. Zapieczone resztki bez żadnego większego problemu można usunąć ręcznie.

Kamienie lawowe w naturalny sposób absorbują wszelkie resztki z olejów i tłuszczy, które powstają w procesie grillowania. Z upływem czasu kamienie lawowe mogą więc ciemnieć. Używane zgodnie z zaleceniami producenta kamienie mogą służyć nawet kilka lat, co bez wątpienia jest ich jedną z największych zalet.

Jak wykorzystywać kamienie lawowe?

Zakupienie porządnego grilla i kamieni lawowych to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby prawidłowo korzystać z ich olbrzymiego potencjału. Przed użyciem warto kamienie lawy umyć w gorącej wodzie. Kamień wulkaniczny należy rozgrzać zgodnie z zaleceniami w instrukcji. Po podgrzaniu najlepiej delikatnie zrosić kamienie specjalnym olejem. W zadaniu tym pomóc może porządny atomizer.

Na rynku dostępne są specjalne rękawiczki do grillowania, dzięki którym można uniknąć oparzenia przy kontakcie z kamieniami lawowymi. Jeżeli kamienie są gotowe, to przygotowane potrawy można rozłożyć na rozgrzanych powierzchniach. Dobrze rozgrzane kamienie powinny zostać gorące przez około 25 minut. Bez pomocy rękawiczek można ich dotykać dopiero po godzinie.

Czy warto grillować z pokrywą?

Nowoczesne grille lawowe bardzo często posiadają pokrywę, dlatego też warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. W dużej mierze to właśnie dzięki zamkniętej pokrywie ruszt staje się bardziej gorący, a co najważniejsze temperatura równomiernie oddziałuj na grillowane dania.

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że pokrywa grilla skutecznie zatrzymuje wszelkie zapachy i dodatkowo sprzyja wchłanianiu ich przez grillowane potrawy. Uważać należy jedynie przy grillowaniu dość cienkich produktów.

Grille lawowe dostępne są w ofercie Gastroprodukt.pl